Zamki i warownie

Zamek Wawelski – królewskie dziedzictwo w Krakowie

Zamek Wawelski w Krakowie, dawna rezydencja królów Polski, jest jednym z najważniejszych symboli narodowych. Kompleks zamkowy na Wzgórzu Wawelskim obejmuje wiele historycznych budynków, w tym katedrę, gdzie koronowano królów i pochowano wielkich Polaków. Zamek oferuje bogate zbiory sztuki, w tym słynne Arrasy Wawelskie, oraz zapewnia niezwykłe widoki na Wisłę i miasto.

Zamek Malbork – największa gotycka warownia

Zamek w Malborku, będący siedzibą krzyżackich wielkich mistrzów, jest największą gotycką warownią na świecie, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek słynie ze swojej imponującej architektury, dobrze zachowanych wnętrz i ekspozycji związanych z historią Zakonu Krzyżackiego.

Zamek Książ – perła Dolnego Śląska

Zamek Książ, położony w Wałbrzychu, jest jednym z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce. Otoczony rozległym parkiem i leżący na skraju Gór Wałbrzyskich, zamek zachwyca swoją wielkością, barokowymi i renesansowymi elementami architektonicznymi oraz tajemniczą historią z czasów II wojny światowej.

Zamek w Łańcucie – aristokratyczna rezydencja

Zamek w Łańcucie, jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Polsce, słynie ze swojej wyjątkowej kolekcji pojazdów konnych, bogatych wnętrz i otaczającego go malowniczego parku. Historyczna rezydencja magnacka oferuje unikalne wglądy w życie polskiej arystokracji.

Twierdza Kłodzko – warownia na pograniczu

Twierdza Kłodzko, położona w Górach Stołowych, jest jednym z najważniejszych obiektów obronnych w Polsce. Twierdza, złożona z licznych fortyfikacji, podziemnych tuneli i bastionów, oferuje fascynujące wglądy w historię militarną regionu oraz zapewnia spektakularne widoki na miasto i okoliczne krajobrazy.